Interpelacja nr 11362
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie planowanej likwidacji Biura Rzecznika Finansowego
Szanowny Panie Premierze,
nawiązując do planów likwidacji Biura Rzecznika Finansowego i przeniesienia jego kompetencji do Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji (projekt UD125 w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów), proszę o przesłanie następujących informacji:
- Czy projekt ten został skonsultowany z Najwyższą Izbą Kontroli w kontekście jej raportu na temat „Ochrony konsumentów na rynku ubezpieczeniowym”?
- Czy projekt ten podlegać będzie konsultacjom z branżą motoryzacyjną, będącą często jedynym profesjonalnym przedstawicielem poszkodowanego, jak też ze stowarzyszeniami poszkodowanych?
- Jakie są założenia projektu w zakresie wzmocnienia skuteczności kontroli podmiotów finansowo-ubezpieczeniowych w kontekście rosnącej skali długoletnich sporów sądowych i wobec konieczności poprawy losu indywidualnych obywateli oraz podmiotów naprawczych, skazanych obecnie na dyktat potentatów?
- Jak UOKiK zamierza chronić indywidualnych konsumentów, skoro temu nie podołał przez wiele ostatnich lat, na co wprost wskazują raport Najwyższej Izby Kontroli i skargi organizacji pozarządowych? Co gorsza, również obecnie bagatelizuje sygnały dotyczące monopolizacji rynku przez towarzystwa ubezpieczeniowe, chociażby w zakresie sztucznego kreowania cen usług assistanse, kosztów napraw czy kupna części i materiałów. Sytuacja ta wprost uderza w obywateli, ale również ogrom rzemiosła i tysiące często rodzinnych przedsiębiorstw w Polsce. Negatywnie wpływa na bezpieczeństwo ruchu drogowego i jakość rynku samochodowego w naszym kraju.
- W jaki sposób planowane jest rozwiązanie kwestii wynagrodzeń specjalistów z długoletnim doświadczeniem w sferze sporów z podmiotami finansowymi, pracujących w Biurze Rzecznika Finansowego? O ile wiadomo, pensje w UOKiK są regulowane ustawowo w przeciwieństwie do siatki wynagrodzeń w Biurze Rzecznika Finansowego. Wynagrodzenia w UOKiK są istotnie niższe, co według sygnałów związków zawodowych działających przy Rzeczniku Finansowym nieuchronnie doprowadzi do utraty cennych pracowników. Bezpośrednio i na długie lata niekorzystnie wpłynie to na jakość i skuteczność działań oraz jeszcze bardziej wzmocni bezkarne działania podmiotów finansowych.