Obywatele pozostaną bez swojego rzecznika

Adam Bodnar jest symbolem tego, jak należy pełnić swoje obowiązki i kreować polską demokrację.

Czytaj dalej

Obywatele pozostaną bez swojego rzecznika - Adam Bodnar odsunięty

Wystarczy zwykła, demokratyczna większość, by demokracja zamieniła się w dyktaturę, w państwo totalitarne albo autorytarne, albo w państwo policyjne. Jedną z tych form przybrało państwo PiS – państwo, które tak naprawdę niszczy dziś wszystkie demokratyczne instytucje. Po kolei, konsekwentnie. Tak się zaczęło od Trybunału Konstytucyjnego w 2015 roku i o TK oraz wyroku, który dziś zapadł, chciałbym powiedzieć kilka zdań.

Od pełnienia swoich obowiązków odsunięty został prof. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, który był i jest przykładem tego, co można nazwać  sensem i solą demokracji. Bronił praw mniejszości, środowisk LGBT, praw kobiet. Bronił również wszystkich tych skrzywdzonych i poniżonych, którzy domagali się i potrzebowali jego pomocy. On to robił.

Dzisiaj, kiedy przemoc, oportunizm, korupcja stały się sensem i istotą demokracji państwa PiS, prof. Adam Bodnar jest symbolem tego, jak należy pełnić swoje obowiązki demokratyczne, w jaki sposób kreować polską demokrację.

My, społeczeństwo obywatelskie, my obywatelki i obywatele, my opozycjonistki i opozycjoniści, powinniśmy stanąć w obronie demokratycznych wolności i wartości, o które prof. Adam Bodnar walczył od 2015 roku. Jesteśmy Mu to winni. Robił to konsekwentnie, rzeczowo i profesjonalnie. Przykład europejskiego myślenia z jednej strony i przejmowania się patriotycznymi kryteriami w uprawianiu polityki z drugiej – to ktoś, kto powinien być wzorem dla nas wszystkich i wierzę, że w niedługim czasie pójdziemy w ślady prof. Bodnara i w 2023 roku, a może wcześniej, odsuniemy reżim pisowski od władzy.  Mam nadzieję, że to marzenie zamieni się w praktykę.