Posłowie Klubu PiS odrzucili weto Senatu ws. wyborów korespondencyjnych 10 maja. Wybory więc będą. Ale ich nie będzie – XI posiedzenie Sejmu

Głosami posłów PiS, Porozumienia Gowina i Solidarnej Polski odrzucone dziś zostało weto Senatu ws. ustawy o wyborach korespondencyjnych. Formalnie wybory odbędą się więc 10 maja. Inny porządek określa jednak „porozumienie Gowin-Kaczyński”. W jego treści posłowie piszą: „Po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie”. – „Zło publiczne staje się normą (…)Konstytucja, która jest dzisiaj księgą świętą, jest podeptana” – komentuje poseł Krzysztof Mieszkowski zmianę terminu wyborów przez dwóch szeregowych parlamentarzystów.

 – „Dzisiejsze głosowanie w Sejmie udowodniło, że Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin, ludzie, którzy wyznają wartości autorytarne, chcą tę demokrację poświęcić dla swoich karier, dla swoich nienawiści politycznej, dla swojego zła politycznego. Musimy dzisiaj z tym walczyć!” – wzywa poseł Krzysztof Mieszkowski w reakcji na ostatnie wydarzenia polityczne.

W czwartkowym głosowaniu w Sejmie za odrzuceniem uchwały Senatu ws. wyborów korespondencyjnych w 2020 r. opowiedziało się 236 posłów, przeciwko było 213, wstrzymało się 11. Za odrzuceniem uchwały głosowało 235 posłów PiS, w tym politycy Porozumienia i Solidarnej Polski.

Ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 roku została uchwalona przez Sejm 6 kwietnia z inicjatywy PiS. Przewiduje, że głosowanie w tegorocznych wyborach prezydenckich ma być tylko korespondencyjne. Do tej formuły są liczne zastrzeżenia, stawia je między innymi wieloletni szef Państwowej Komisji Wyborczej, Wojciech Hermeliński: „Taka zmiana przepisów i procedur wyborczych narusza artykuł 2 Konstytucji”.

W środę wieczorem ogłoszono, że PiS i Porozumienie przygotowały rozwiązanie dotyczące tegorocznych wyborów prezydenckich. Jak poinformowano, po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie.