Polexit - czy to się dzieje?

Krzysztof Mieszkowski o Unii Europejskiej

Czytaj dalej

Polexit - czy to się dzieje? Krzysztof Mieszkowski o Unii Europejskiej

W debacie Collegium Civitas o zagrożeniu wyjściem z Unii Europejskiej wziął udział w środę Krzysztof Mieszkowski, poseł na Sejm RP. W rozmowie moderowanej przez Jacka Żakowskiego uczestniczyli m.in. RPO Adam Bodnar, prezydent Aleksander Kwaśniewski, europoseł Radosław Sikorski, prof. Luiza Białasiewicz, prof. Maciej Kisiłowski, czy prof. Jan Zielonka.

Rozmawiali oni o możliwości wystąpienia Polski z Unii Europejskiej, o szansach, zagrożeniach, możliwościach i co się z tym wiąże. Collegium Civitas to wspólnota profesorów nauk społecznych pracujących na zagranicznych uczelniach.

Kultura europejska tworzy naszą tożsamość

Poseł Nowoczesnej zwrócił uwagę na bardzo ważny aspekt wspólnoty europejskiej jakim jest kultura. “Kultura europejska tworzy naszą tożsamość” – mówi Mieszkowski. “Nie mam żadnych wątpliwości, że Unia Europejska jeżeli nie będzie gotowa na zmiany w sferze aksjologii, w sferze myślenia, także debaty publicznej, po prostu będzie coraz bardziej zgorzchnaiłą reprezentacją dwudziestukilku państw, które będą ze sobą się konfrontować na poziomie biurokracji i polityki”.

Poseł Krzysztof Mieszkowski zastanawiał się nad przyszłością Unii Europejskiej w dotychczasowej formie. – —– Dzisiaj warto zastanowić się, czy jeżeli Unia Europejska nie podda się istotnym przemianom, będzie w stanie uchronić się przed postępującym kryzysem. Jednym z nich uważam ciąglę eksponowania, że Unia Europejska jest >>unią ojczyzn<<. To jest niezwykle zamykające, kiedy mówimy, jakimi wartościami kieruje się Unia Europejska. Mówienie, że wartościami demokratycznymi to za mało. Tutaj potrzeba nam niezwykle precyzyjna definicja tych kategorii.” Poseł uważa również, że polexit mógłby być na rękę Jarosławowi Kaczyńskiego. Jest narzędziem politycznym.

Poseł uważa, że praworządność, która nie jest poparta kulturą, dialogiem wynikającym z kultury będzie zawsze negatywna. Mieszkowski pytał również – jak to się dzieje, że politycy Prawa i Sprawiedliwości modlą się pod kopułą Kaplicy Sykstyńskiej, której autorem jest homoseksualny artysta – Michał Anioł?”

Co się dzieje z naszą Europą?

Zdaniem posła przestaliśmy debatować nad federalizacją. Powinniśmy dyskutować nad nowym modelem Unii Europejskiej. Co jest szczególnie ważne dla posła Mieszkowskiego, w jaki sposób w Unii Europejskiej powinny funkcjonować instytucje kultury na rzecz dialogu demokratycznego. Parlamentarzysta argumentował, że Polexit jest formą “straszaka”.

– Jest mocno wzmocniony przez hierarchię kościelną. Wspierają oni tych, którzy kwestionują Unię Europejską – mówi poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski.