14 maja Sejm poparł 40 z 87 poprawek Senatu do nowelizacji tarczy antykryzysowej, tzw. Tarczy 3.0. Podczas czwartkowego głosowania posłanki i posłowie przegłosowali m.in. wprowadzenie nowego podatku od platform streamingowych takich jak m.in. Netflix, Player czy CDA, w wysokości 1,5 proc. przychodów. Pieniądze uzyskane z tego tytułu mają zostać przekazane na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu posłowie głosowali nad poprawkami Senatu dotyczącymi tarczy antykryzysowej 3.0. Przyjęto m.in. nowy podatek od platform wideostreamingowych.

O przyjęcie tego rozwiązania apelowała, obok Gildii Reżyserów Polskich, Polska Akademia Filmowa: „Dzięki tej ustawie cieszące się rosnącą popularnością platformy VOD mogą dołączyć do grona podmiotów wspierających skromną opłatą 1,5 proc. wpływów nowe polskie filmy. To tyle, ile płacą od 15 lat kina i inne podmioty korzystające z polskich filmów. To sprawiedliwe uregulowanie zgodne z dyrektywą europejską, które w wyższym procencie zostało wprowadzone w innych krajach Unii Europejskiej. To ratunek dla polskiej kinematografii porażonej wirusem”.

– „Pandemia sparaliżowała sztukę, zatrzymała w domach artystów i ich twórczość. Dlatego tak ważne jest dziś, by zrobić, co w naszej mocy, by umożliwić im dalszą twórczość oraz godne funkcjonowanie, teraz, kiedy kina, teatry czy muzea są pozamykane. Zapełnienie luki w oskładkowaniu platform, które czerpią korzyści z obrotu polskimi filmami to jedno z rozwiązań, które wspomoże sztukę nie tylko w dobie koronawirusa, ale również po wygaśnięciu epidemii” – komentował poseł Krzysztof Mieszkowski przyjęte rozwiązanie.

Według wyliczeń opartych na danych Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego pieniądze z platform streamingowych zasilą PISF o blisko 15 mln zł do końca roku. Rocznie do kasy Instytutu wpływać będzie około 20 mln zł. Podczas obrad posłowie zdecydowali również między innymi, że w ramach tarczy antykryzysowej 3.0 jednoosobowe firmy będą mogły zostać zwolnione z obowiązku składek na ZUS za miesiące kwiecień i