Sprawę niezbędnych zmian w kulturze podniósł dziś poseł Krzysztof Mieszkowski podczas spotkania w legionowskiej Poczytalni. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach akcji #POrozmawiajmy o wyborach – cyklu spotkań przed majowymi wyborami prezydenckimi. Dyskusja toczyła się wokół środowiska, służby zdrowia i kultury. Jej uczestnikami oprócz byłego dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu byli także posłanka Gabriela Lenartowicz oraz posłowie – Jan Grabiec i Raid Haidar.

Fot. Gazeta Powiatowa https://gazetapowiatowa.pl/wiadomosci/legionowo/legionowo-zachecali-glosowania-kidawe-lenartowicz-grabiec-haidar-mieszkowski-poczytalni/

Poseł Krzysztof Mieszkowski skrytykował działania obecnego szefa resortu kultury, Piotra Glińskiego. Jako przykład błędów wymienił m.in. przeznaczenie kwoty 500 mln złotych na kolekcję Czartoryskich. Jego zdaniem potrzebujemy jak najszybciej wypracować nowy program dla kultury, ale też program dla demokracji.

Zdaniem parlamentarzysty degradacja polskiej kultury przez obecną władzę trwa od lat. – Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło swoją kadencję od degradacji rzeczywistości kulturalnej i ataku na Teatr Polski we Wrocławiu. Wówczas usiłowano narzucić nam kaganiec cenzorski. Premier Gliński kierując resortem wielokrotnie dokonywał aktów cenzorskich, więc działał wbrew konstytucji, wbrew prawu do wolności twórczej, wbrew prawu do korzystania z dóbr kultury – argumentował Mieszkowski.

Każdy z uczestników spotkania z mieszkańcami Legionowa prezentował jeden z aspektów programu wyborczego, z którym do wyborów pójdzie Małgorzata Kidawa-Błońska. Pilne podjęcie działań, które złagodzą skutki zmian klimatu, neutralność energetyczna, obecny stan polskiej służby zdrowia i brak gotowości na sprawną walkę z epidemią koronawirusa w Polsce były tematami, które poruszyli kolejno posłanka Gabriela Lenartowicz oraz poseł i lekarz Raid Haidar.