– Chcę dzisiaj zaprotestować przeciwko nominacji pana Przemysława Czarnka – mówił poseł Krzysztof Mieszkowski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej na temat powołania Przemysława Czarnka na funkcję Ministra Edukacji i Nauki. Wraz z posłem protestuje młodzieżówka Nowoczesnej.

Połączenie Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego to część planu rekonstrukcji rządu Prawa i Sprawiedliwości. Na czele nowego resortu miał stanąć profesor KUL, dr hab. Przemysław Czarnek. Polityk znany jest ze swoich homofonicznych wypowiedzi. Dlatego jego nominacja nie została uznany nie tylko przez środowiska LGBT, lecz także przez uczniów, studentów, polityków i aktywistów.

Młodzież szkolna: Czarny protest

Swój sprzeciw wyrazili uczniowie w polskich szkołach. Zorganizowany przez Młodych Nowoczesnych czarny tydzień nie odbił się bez echa. Setki młodych ludzi wzięło udział w solidarnym geście przeciwko nominacji nowego ministra. Młodzi ludzie mieli ubierać się w czarne ubrania na znak sprzeciwu. Nazwali akcję pogrzebem oświaty.

W akcję włączyli się również politycy, radni i lokalni aktywiści. W związku z tym zorganizowano dziesiątki konferencji prasowych w całej Polsce jak ta we Wrocławiu. Uczestniczył w niej poseł Krzysztof Mieszkowski razem z członkami dolnośląskiej młodzieżówki Młodzi Nowocześni.

Mieszkowski protestuje przeciw powołaniu Czarnka

Krzysztof Mieszkowski równie krytycznie wypowiedział się na temat Przemysława Czarnka. – Stanowisko [Ministra Edukacji i Nauki] tak naprawdę będzie decydowało o przyszłości Rzeczpospolitej – mówił poseł Nowoczesnej. Wspomniał o wyższych uczelniach.

Obawiam się, że Przemysław Czarnek będzie zagrażał autonomii polskich uczelni. „Mam nadzieję, że Andrzej Duda go nie zaprzysięży.

Głos zabrała również wrocławska licealistka z XVII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu Diana Przybylska. – Poseł [Czarnek] między innymi sprowadzał rolę kobiet do rodzenia i wychowywania, kwestionował potrzebę przez kobiety wykształcenia, o osobach LGBT mówił, że nie są równe ludziom normalnym mówiła aktywistka. Jej zdaniem nowy minister podsyci nastroje, co doprowadzi do kolejnych wykluczeń uczniów z ich środowiska. Uczennica zachęcała do wzięcia udziału w strajku Młodych Nowoczesnych. – W tym tygodniu ubierzmy się na czarno, ponieważ nie możemy być bezkrytyczni wobec tego, co się dzieje – argumentowała Przybylska.

Przeszłość Czarnka – wkrótce nowego Ministra Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski podczas konferencji przypomniał również o wydarzeniach z kwietnia 2019 roku. Wtedy to Przemysław Czarnek będący wojewodą lubelskim jako pierwszy w Polsce odznaczał samorządowców lubelskich za postawę przeciwną środowiskom LGBT. – [Czarnek] jednoznacznie wyklucza ludzi z przestrzeni publicznej w Polsce. To jest niezgodne z konstytucją – mówił poseł Mieszkowski.

Konferencja odbyła się w poniedziałek 12 października pry urzędzie wojewódzkim we Wrocławiu. Uczestniczył poseł Krzysztof Mieszkowski, licealistka oraz członkini Młodych Nowoczesnych na Dolnym Śląsku Diana Przybylska oraz student Uniwersytetu Wrocławskiego oraz członek Młodych Nowoczesnych Wojciech Piszczek.

Czytaj więcej aktualności

Zobacz więcej na Facebooku