Dialog za pomocą brutalnej, policyjnej pałki

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działań Policji w Głogowie

Czytaj dalej

Dialog za pomocą brutalnej, policyjnej pałki – zawiadomienie do prokuratury w sprawie działań Policji w Głogowie

Do skandalicznego nadużycia siły i środków przymusu bezpośredniego doszło wczoraj w Głogowie podczas demonstracji, kiedy jeden z funkcjonariuszy policji uderzył pałką młodą dziewczynę. Zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa jeszcze dziś złoży wrocławski parlamentarzysta Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski, o czym poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Krzysztof Mieszkowski: – Dzisiejsza konferencja prasowa jest dosyć trudna i przykra, ponieważ wciąż w Polsce mamy do czynienia z przemocą. PiS zbudowało taki ustrój polityczny, który oparty jest właśnie na przemocy, ksenofobii, wykluczeniu. Jest to ustrój, który odbiera nam demokratyczne wolności – rozpoczął poseł.

Wrocławski parlamentarzysta przypomniał następnie o wczorajszym zajściu w Głogowie, które jako miasto jest mu szczególnie bliskie, ponieważ tam się urodził. – 11 kwietnia w Głogowie została przez policję pobita młoda kobieta, uczestniczka protestu. To jest kolejny akt przemocy i skrajnej agresji, której dokonuje policja w ostatnich miesiącach – tłumaczył parlamentarzysta i dodał: – Historia przemocy w Polsce jest w ostatnim czasie niezwykle brutalna. Zawsze wydawało mi się po 89 roku, a kilka lat później byłem niemal pewien, że polska policja będzie służyła polskiemu społeczeństwu, a nie władzy. Dzisiaj widać, że policja jest spektakularnym elementem władzy Jarosława Kaczyńskiego, który nie waha się wzywać policji, by brutalnie interweniowała w sytuacjach, kiedy interweniować nie powinna.

Policyjna pałka nie jest rozwiązaniem

Podczas konferencji poseł Krzysztof Mieszkowski wspomniał, że osoby protestujące wczoraj w Głogowie chciały wyrazić swój sprzeciw wobec przedłużającego się lockdownu w Polsce, a przede wszystkim wobec tragicznej sytuacji ekonomicznej i gospodarczej, w której tkwią od roku, zazwyczaj bez realnej pomocy ze strony państwa.

Krzysztof Mieszkowski: Debata za pomocą policyjnej pałki jest niedopuszczalna. Dlatego składam zawiadomienie do prokuratury w sprawie pobicia młodej kobiety w Głogowie. Jako opozycja, jako społeczeństwo obywatelskie, nie będziemy się godzić na państwo bezprawia – mówił.

Wrocławski parlamentarzysta dodał, że PiS nie spełnia swojej roli jako partia rządząca i podkreślił, że:

– Państwo polskie w tych trudnych, pandemicznych czasach, nie zdaje egzaminu – od chaosu, który panuje wokół, poprzez lekceważenie wolności obywatelskich i braku elementarnej debaty z opozycją, mamy do czynienia z państwem wyznaniowym, które słucha jedynie Kościoła. Tam się toczy dialog, poza społeczeństwem.

 

Mieszkowski dodał, że zawiadomienie do prokuratury, które będzie dziś składał, jest kolejnym, które dotyczy nadużyć policji.

Krzysztof Mieszkowski: Wielokrotnie reagowałem na przemoc, która odbywała się wtedy, kiedy obywatele od policji oczekiwali bezpieczeństwa. W 2016 roku reagowałem na wszystkie wydarzenia, które dotyczyły śmierci Igora Stachowiaka. Ta sprawa to absolutny skandal, który nie został do końca wyjaśniony.

By walczyć o nasze demokratyczne prawa, musimy wychodzić na ulicę

Krzysztof Mieszkowski przypomniał, że sytuacji nadużyć siły policji wobec obywateli było chociażby w minionym roku szczególnie dużo – np. wobec aktywistki Margot broniącej praw środowisk LGBT, wobec uczestniczek i uczestników Strajku Kobiet czy wobec dziennikarzy podczas Marszu Niepodległości:

–  Ta pisowska agresja, ten sposób rozmawiania ze społeczeństwem jest rezultatem głębszej filozofii, jaka jest w Polsce po 2015 roku stosowana. To państwo, w którym władza ustawodawcza przejęła kontrolę nad władzą sądowniczą – tłumaczył i dodał: w czasach stanu wojennego musieliśmy wychodzić na ulicę, by bronić naszych demokratycznych praw. Dzisiejsza rzeczywistość zmusza nas do tego samego. Dlatego to zawiadomienie do prokuratury jest nie tylko konieczne, ale jest również informacją dla społeczeństwa, że demokratyczna opozycja zawsze będzie stała po stronie państwa prawa, po stronie obywateli, którzy wobec agresji ze strony państwa są bezbronni.

 

Mieszkowski przytoczył także przykłady wszechobecnej przemocy w naszej dzisiejszej rzeczywistości – w kulturze, w sztuce, w instytucjach kultury, a także w edukacji:

Krzysztof Mieszkowski: Podporządkowany ideologii pisowskiej ma być Instytut Kopernikański, który chce wprowadzić minister edukacji, Przemysław Czarnek. To przykład przemocy i wykluczenia wobec rzeczywistych dokonań polskiej nauki. Dlatego dzisiaj musimy mieć świadomość, że nie tylko ograniczana jest wolność gospodarcza, ale także nasze demokratyczne prawa – zakończył parlamentarzysta.