Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej zostało dziś otwarte. Mieszkańcom regionu, lokalnym artystom i samorządowcom towarzyszył podczas tego wydarzenia także poseł Krzysztof Mieszkowski. „Ten nowoczesny obiekt może stać się Państwa dumą i wizytówką miasta, które wspaniale realizować będzie ideę upowszechniania kultury pozbawionej wszelkiej cenzury” – powiedział parlamentarzysta do zebranych gości.

Otwarcie Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej

Otwarcie Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej jest wyjściem naprzeciw potrzebie dostępu do kultury w powiecie średzkim. Szeroki wachlarz działań kulturalnych, które będą tu podejmowane to szansa na upowszechnianie kultury w każdym wydaniu. Ma to być bowiem miejsce spotkań artystycznych, warsztatów, koncertów, ale też spotkań komputerowych czy balów.

Znaczenie inwestycji podkreślił poseł Mieszkowski:

Zarządowi Starostwa gratuluję wspaniałej inwestycji. A wszystkim użytkownikom Centrum Kultury Alternatywnej życzę przede wszystkim wolności twórczej, pozbawiownej cenzury państwowej, lokalnej, kościelnej, każdej. Kultura to demokracja! – podsumował parlamentarzysta.

Jego zdaniem Centrum Kultury Alternatywnej doskonale wpisuje się w ideę kultury lokalności, regionów i odrębności. W związku z uroczystością otwarcia centrum parlamentarzysta wystosował list gratulacyjny do Pana Krzysztofa Szałankiewicza, Starosty Powiatu Średzkiego. Jego treść:

Szanowny Panie Starosto,

serdecznie dziękuję za zaproszenie i jednocześnie gratuluję Panu oraz mieszkańcom Powiatu Średzkiego otwarcia Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej. Ten nowoczesny obiekt może stać się Państwa dumą i wizytówką miasta, które wspaniale realizować będzie ideę upowszechniania kultury.

Nowoczesne państwo powinno wspierać kulturę lokalności, regionów, swoistości, odrębności, uznając jednocześnie ich uniwersalność i międzykulturowy dialog. Dynamiczne zmiany społeczne wymuszają na nowoczesnej polityce odejście od centralizacji i metropolizacji kultury, a także zwiększenie dostępności do kultury w mniejszych ośrodkach. Jestem przekonany, że Centrum Kultury Alternatywnej nie tylko poszerzy i uzupełni ofertę lokalnych instytucji kultury oraz zachęci mieszkańców do nowych aktywności, ale także doskonale tę funkcję wypełni.